بستن لوله مردان(Vasectomy)

بستن لوله مردان(Vasectomy)

وازکتومی یا بستن لوله های منی بر، در مردان یک روش دائمی برای پیشگیری از بارداری است. در این روش لوله‌های وازودفران بریده و بسته می‌شوند. بعد از این عمل، تعداد اسپرم های موجود در منی مرد به صفر می‌رسد. بیضه‌ها اسپرم تولید می‌کنند؛ ولی اسپرم های تولید شده جذب بدن فرد می‌شوند و بدلیل بسته بودن مسیر لوله های وازودفران، امکان لقاح با تخمک را از دست می‌دهند. دراین متد پیشگیری قطعی بوده و باید بعد از مطالعه و ملاحظه دقیق جوانب موضوع، تصمیم گیری انجام شود. بدلیل ایجاد آنتی بادی بر علیه اسپرم فرد، امکان موفقیت بازسازی مجدد لوله وازودفران، زیر ۵۰ درصد است. مزیت وازکتومی بر این است که عملی آسانتر، ارزانتر و کم عارضه تر از بستن لوله در زنان است.
برای انجام جراحی وازکتومی، معمولا از بی حسی موضعی استفاده می‌شود. برای کاهش اضطراب هم داروهای آرامبخش مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این عمل، برش کوچکی روی اسکروتوم هر دو سمت داده می‌شود، سپس وازودفران پیدا شده، بریده و قطع می‌گردد. عمل جراحی بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. حالت کرختی و مورمور شدن محل عمل، بین یک تا دو ساعت بعد از جراحی، از بین می‌رود. کمپرس محل عمل با کیسه یخ و دراز کشیدن به مدت یک روز، برای پیشگیری از عوارض توصیه می‌شود. پوشیدن لباس زیر سفت و چسبان بهتر است. لازم است به مدت یک تا دو روز در منزل استراحت شود. بعد از آن می توان سرکار رفت؛ ولی لازم است از برداشتن اجسام سنگین و بار زیاد پرهیز گردد. بعد از یک هفته، فرد مجاز به نزدیکی است. البته امکان بارداری همسر تا دو ماه و یا بین ده تا بیست بار نزدیکی بعد از عمل وجود دارد. تا وقتی که شمارش اسپرم صفر نشده است، حتما باید مثل سابق پیشگیری از بارداری به عمل آید. بعد از دو ماه، آزمایش شمارش اسپرم باید انجام شود.
وازکتومی اثری بر روی عملکرد، میل و توانایی جنسی ندارد. البته ممکن است مختصری سوزش محل عمل، در بعضی افراد تا چند ماه وجود داشته باشد. وازکتومی یک روش دائمی برای پیشگیری بوده و بایستی بعد از ملاحظات کامل تصمیم گیری شود. وازکتومی، حدود ۹۹ در صد موارد نقش پیشگیری از بارداری دارد. در موارد نادری، تا دو ماه بعد از وازکتومی، بارداری اتفاق می‌افتد. گاهی نیز لوله وازودفرانِ بسته شده، مجددا باز می‌شود و باعث باروری می‌گردد. از عوارض دیگر، خونریزی زیر جلدی است که باعث تورم و کبودی محل عمل می‌شود. همچنین عفونت محل زخم، گرانولوم اسپرم به علت لیک و نشت اسپرم از لوله، التهاب اپیدیدیم و وصل شدن خودبه‌خود لوله را می‌توان به عنوان سایر عوارض نام برد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *