بیضه متحرک یا شناور (Retractile Testicle )

بیضه متحرک یا شناور (Retractile Testicle )

بیضه شناور به بیضه‌ای اطلاق می‌شود که بین کیسه بیضه و کشاله ران در حرکت است. زمانی که بیضه در کشاله ران قرار دارد، با حرکت دست به راحتی درون کیسه قرار می‌گیرد. در اغلب موارد، حوالی بلوغ یا بعد از آن بطور خودبخود اصلاح می‌شود. در ۵ در صد از موارد، بیضه به صورت دائم بالا می‌ماند که اصطلاحا بیضه صعود کننده یا بیضه پایین نیامده اکتسابی نامیده می‌شود.
علائم:
بیضه‌ها در دوره جنینی در داخل شکم تشکیل می‌شوند. در ماه آخر جنینی بیضه‌ها از شکم و از طریق کانال اینگوینال در کیسه بیضه یا اسکروتوم مستقر می‌شوند. در صورت عدم نزول، چند ماه بعد از تولد احتمال نزول خودبه‌خودی بیضه وجود دارد. در بیضه‌های شناور، در بدو تولد بیضه‌ها در کیسه قرار دارند؛ ولی به تدریج روند صعودی پیدا می‌کنند.‌ البته این حالت موقت است. در شرح حال این کودکان، ظاهر شدن خودبه‌خود بیضه در کیسه و ناپدید شدن آن از کیسه، توسط والدین گزارش می‌شود. درمعاینه این کودکان بیضه با دست به سمت کیسه کشیده می شود و بلافاصله بالا نمی‌رود. رترکتایل تستیس یا بیضه شناور به صورت یکطرفه یا دو طرفه دیده می‌شود. معمولا همراه با درد یا ناراحتی نیست و اگر کودک دچار درد ناگهانی در کشاله ران یا اسکروتوم بشود، نیاز اورژانسی به ویزیت پزشک دارد.
دلایل:
انقباض عضلات کرماستر اطراف اسپرماتیک کورد، باعث کشیده شدن بیضه‌ها به سمت بالا می‌شود.
حرارت ایده‌آل برای عملکرد مطلوب بیضه حدود ۳۴درجه سانتیگراد است. زمانی که هوا سرد است با انقباض عضله کرماستر، بیضه ها نزدیک بدن قرار می‌گیرند تا آسیب نبینند. وقتی هم در معرض هوای گرم قرار گیرند، با شل شدن عضله کرماستر، بیضه‌ها ته کیسه می‌افتند تا حرارت باعث تخریب بافت آنها نشود. عضلات کرماستر قدرتمند، باعث و علت رترکتایل تستیس یا بیضه شناور یا متحرک است.
علل ایجاد بیضه‌های بالارونده چیست؟
در این حالت بیضه‌ها در بدو تولد در محل طبیعی خود قرار دارند؛ ولی به تدریج بالا می‌روند و در بالا فیکس می‌شوند. دلایل مختلفی برای ایجاد این حالت ذکر شده است. از جمله می‌توان عدم تناسب رشد طولی کودک با رشد همزمان اسپرماتیک کورد را نام برد. طناب مِنَوی یا اسپرماتیک کورد، در واقع ساقه بیضه است که بیضه‌ها از آن آویزان هستند و حاوی شریان، ورید و وازودفران است. رشد بافت های جنینی باقیمانده در اطراف اسپرماتیک کورد، باعث کشیده شدن بیضه‌ها به سمت بالا می‌شود. سابقه عمل جراحی فتق اینگوینال هم بافت اسکار ایجاد می‌کند که می تواند به مرور زمان سبب اختلال و تاخیر رشد طولی اسپرماتیک کورد شود.
عوارض:
عارضه خاصی برای رترکتایل تستیس ذکر نشده است و تنها عارضه قابل ذکر، تبدیل آن به بیضه صعود کننده است. عوارض بیضه‌های نزول نکرده اکتسابی، شبیه بیضه های نزول نکرده مادرزادی است. یعنی می‌تواند منجر به بالارفتن شانس سرطان یا بدخیمی بیضه، کاهش قدرت باروری، چرخش یا پیچش بیضه، و آسیب یا تروما به بیضه گردد.
تشخیص:
تشخیص آن با معاینه بالینی میسر است. کودک در حالت درازکش قرار گرفته و معاینه می‌شود. اگر بیضه در معاینه فیزیکی با دست، به راحتی در اسکروتوم قرار گیرد و بلافاصله بالا نرود، تشخیص بیضه رترکتایل یا شناور تایید می‌شود.
اگر در معاینه فیزیکی بیضه به صورت ناقص پایین بیاید و در ته کیسه قرار نگیرد، همراه با درد باشد و بلافاصله بعد از پایین کشیدن بالا برود، احتمال وجود بیضه صعود کننده بیشتر است. البته شرح حال والدین برای تشخیص بسیار کارساز و مهم است. اگر در شرح حال اخذ شده توسط خانواده، در مدت یک روز وجود بیضه در اسکروتوم حتی یک بار هم گزارش نشود، به نفع بیضه های پایین نیامده اکتسابی است. مشروط بر اینکه از بدو تولد بیضه‌ها در کیسه وجود داشته و بعدا با بزرگتر شدن کودک، این اتفاق بیافتد. والدین هنگام تعویض پوشک باید متوجه باشند فرزندشان دارای دو بیضه است که به صورت تقریبا قرینه در کیسه قرار دارند.

درمان:
درمان بیضه‌های رترکتایل یا شناور، جراحی نیست، معمولا تا قبل از بلوغ و دوره بلوغ بطور خودبخود خوب می‌شوند. در صورتی‌که در آن زمان بهبود نیابند، جراحی توصیه می‌شود. البته این کودکان باید به صورت دوره‌ای توسط پزشک معالج ویزیت، مانیتور و پیگیری شوند.
در رابطه با بیضه‌های صعود کننده، عمل جراحی توصیه می‌شود. نام این عمل ارکیدوپکسی یا فیکس کردن بیضه است. لازم است تا حدود ۲ ماه بعد از عمل، از دوچرخه سواری امتناع شود. ۶ماه بعد از عمل هم ویزیت مجدد ضرورت دارد.
انجمن اورولوژی آمریکا درمان هورمونی برای این عارضه توصیه نمی کند. دلایل مستند و کافی برای تاثیر گذاری درمان هورمونی در این ناهنجاری، ذکر نشده است.

اشتراک گذاری

دیدگاه (1)

  • علی مشتی پاسخ دادن

    مطالب خوبی بود،من ۲۲ سالمه تا پنج سال پیش بیضه شناور داشتم الان دیگه مشکی ندارم یعنی خوب شدم؟

    ۱۳۹۸-۰۴-۲۳ at ۲۲:۱۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *