بیماری های ارولوژیک کودکان (Pediatric Urology Conditions)

بیماری های ارولوژیک کودکان (Pediatric Urology Conditions)

مشکلات ارولوژیک شامل طیف وسیعی از بیماری های دستگاه ادراری و تناسلی می باشند. اغلب آنها مادرزادی بوده و در دوره جنینی، نوزادی و شیر خوارگی خود را نشان می دهند. مواردی نیاز به دخالت جراحی در دوره نوزادی داشته و تعدادی از بیماران در دوره شیر خوارگی و کودکی نیاز به عمل جراحی پیدا می کنند. البته یک سری از بیماری های ارولوژیک در کودکان اکتسابی است.

حالت ها و مواردی که به طور شایع در کودکان دیده می شوند:

عفونت دستگاه ادراری: شایع ترین بیماری ارولوژیک در کودکان، عفونت ادراری است. در دختران بیش از پسران دیده می شود. ۱ تا ۲ درصد از کودکان دچار عفونت ادراری می شوند. عفونت ادراری با علائمی از قبیل وجود خون در ادرار، بوی بد، سوزش و تکرر ادرار خود را نشان می دهد.

هیدرونفروز دوره جنینی: بزرگی ناشی از پری و اتساع سیستم جمع کننده ی ادرار در کلیه را می گویند که بطور معمول در سونوگرافی دوره جنینی قابل تشخیص است.

فتق: بیرون زدگی غیر طبیعی قسمتی یا تمام احشا و ارگان ها از حفره ای به بیرون یا به داخل حفره ی دیگر، فتق نامیده می شود. این بیرون زدگی ناشی از نقص و یا ضعف دیواره ای ایجاد می گردد.

هیدروسل: تجمع مایع درکیسه ی بیضه را می گویند.

هیدرونفروز: تورم و اتساع کلیه ها به علت انسداد مسیر خروجی ادرار می باشد.

هایپوسپادیاس: یک ناهنجاری مادرزادی در پسربچه ها است که سوراخ پیشابراه در زیر آلت تناسلی باز شده، در حالی که به طور طبیعی این سوراخ باید در نوک مجرای خروجی ادرار باز شود.

مثانه عصبی: وجود اختلال در مسیر و عملکرد عصبی که فرمان تخلیه ی ادرار از مثانه را صادر می کند، مثانه ی عصبی نامیده می شود.

شب ادراری: خروج غیر ارادی شبانه ی ادرار در سن بالای ۵ سال را می گویند. گفته می شود که تاخیر در سیر تکاملی مثانه باعث این مشکل شده و با افزایش سن کودک معمولا این مشکل حل می شود.

اسپینا بی فیدا: یک نقص لوله عصبی است که در آن بافت اطراف نخاع در طی تکامل جنینی بطور مناسب و طبیعی بسته نشده باشد.

بیضه پایین نیامده: ناهنجاری مادر زادی است که معمولا یکی از بیضه ها و در مواردی هر دوی آنها به دلیل اختلال تکامل، به داخل کیسه ی بیضه نزول نکرده باشد.

تنگی محل اتصال لگنچه به حالب: جریان ادرار تولید شده از کلیه و ریخته شده به لگنچه به علت تنگی محل اتصال آن به حالب باعث هیدرونفروز می شود.

رفلاکس مثانه به حالب یا رفلاکس ادراری: یک بیماری یا ناهنجاری است که تشخیص آن در دوره جنینی و یا به دنبال عفونت ادراری در شیر خوارگی مشخص می شود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *