علائم هشدار پنج سرطان شایع در کودکان

علائم هشدار پنج سرطان شایع در کودکان

سرطان‌هایی که در کودکان ایجاد می‌شود متفاوت با سرطان‌های بالغین است. شیوه‌ یا سبک زندگی و عوامل خطرساز محیطی، نقشی در ایجاد آن‌ها ندارد. معمولاً علت آن نتیجه تغییراتی است که در DNA سلولی در ابتدای زندگی ایجاد می‌شود. پیشرفت‌های عظیم و شگفتی که در زمینه ی درمان سرطان کودکان ایجاد شده بقای پنج‌ساله کودکان مبتلا را به بیش از ۸۰ درصد رسانده است؛ یعنی درمان کامل آن امکان‌پذیر می‌باشد. هنوز سرطان دومین عامل مرگ ‌ومیر در کودکان زیر ۱۵ سال، بعد از حوادث به شمار می‌رود. تشخیص زودرس سرطان در کودکان به علت تشابه علائم اولیه آن با بیماری‌های شایع کودکان و ضربات روزمره‌ای که به بدنشان وارد شده و سبب خون‌مردگی می‌شود، سخت است. در ادامه علائم هشدار پنج سرطان شایع در کودکان بحث می‌شود.

لوسمی حاد لنفوسیتیک (ALL):

این سرطان حدود ۳۵ درصد از کل سرطان‌های کودکان را دربرمی گیرد. به‌ طور شایع، بین ۲ تا ۴ سالگی بروز می‌کند. در پسران بیشتر از دختران دیده می‌شود. لوسمی از مغز استخوان شروع‌ شده و بعداً خون و ارگان‌های مختلف در کودک را گرفتار می‌کند. سه ‌چهارم از لوسمی ها در کودکان ALL هستند. علائم آن شامل: درد استخوان و مفصل، خستگی، ضعف عمومی، خونریزی، تب و کاهش وزن است.

تومورهای مغزی (Brain Tumors):

تومورهای مغزی و دیگر تومورهای سیستم عصبی حدود ۲۷ درصد از سرطان‌های کودکان را تشکیل می‌دهند. انواع مختلفی از سرطان‌های مغز در کودکان وجود دارد که درمان و پیش‌آگهی آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. اغلب سرطان‌های مغزی در کودکان از مخچه یا ساقه مغز شروع می‌شود. اگرچه نوع تومورهای مغزی کودک متفاوت با بالغین است ولی ازنظر علائم بالینی شبیه هم هستند. علائم آن شامل: سردرد، وزوز گوش، اختلالات تعادلی، مشکلات تکلمی، شنوایی، بینایی و استفراغ مکرر است.

نوروبلاستوما (Neuroblastoma):

این تومور از سلول‌های نابالغ عصبی در شیرخواران و کودکان منشأ می‌گیرد. اغلب در کودکان زیر ۵ سال ایجاد می‌شود. این بیماری معمولاً از غدد آدرنال شروع ‌شده و حدود ۷ درصد از کودکان مبتلا به سرطان را شامل می‌شود. در پسران بیش از دختران دیده می‌شود. فقط ۲-۱ درصد از بیماران سابقه فامیلی مثبت ابتلا به این بیماری را دارند. علائم آن شامل: اختلال در راه رفتن، افتادگی پلک، بیرون‌ زدگی چشم، سیاه شدن دور چشم، درد در نواحی مختلف بدن، اسهال و فشارخون بالا است.

تومور ویلمز (Wilms Tumor):

از کلیه شروع‌ شده و شایع‌ ترین تومور کلیوی در کودکان است. اغلب یک کلیه را مبتلا می‌کند. حدود ۵ درصد از مبتلایان به تومور ویلمز ممکن است گرفتاری دوطرفه داشته باشند. این سرطان به ‌طور شایع، کودکان ۴-۳ سال را مبتلا می‌کند. در کودکان بالای ۶ سال غیر شایع است. تقریباً از ۱۰ بیمار مبتلا به تومور ویلمز ۹ نفرشان بهبودی کامل پیدا می‌کنند. علائم آن شامل: تورم و یا لمس توده شکمی، تب، درد، بی‌اشتهایی و تهوع است.

لنفوم Lymphoma)):

از سلول‌های لنفوسیت شروع می‌شود. این سرطان غدد لنفاوی و بافت‌های لنفاوی مثل لوزه و تیموس را مبتلا می‌کند. هم‌ چنین مغز استخوان و ارگان‌ها و بافت‌های دیگر بدن را هم درگیر می‌کند لنفوم به دو نوع اصلی تقسیم می‌شود:

لنفوم هوچکین: بعضی‌ها آن را بیماری هوچکین هم می‌نامند. در کودکان زیر ۵ سال به ‌ندرت دیده می‌شود. این نوع سرطان در بالغین و کودکان مشابه است.

لنفوم نان هوچکین: این نوع سرطان نسبت به لنفوم هوچکین بیشتر در کودکان کوچک‌تر دیده می‌شود. با این‌ وجود در کودکان زیر ۳ سال به ‌ندرت قابل‌ مشاهده است. نوع ابتلا به لنفوم نان هوچکین در کودکان متفاوت با بالغین است. این سرطان به ‌سرعت رشد کرده و درمان سریع و ویژه‌ای نیاز دارد. با این وصف، جواب به درمان آن نسبت به نوع بالغین بهتر است.

علائم آن شامل: بزرگی غدد لنفاوی گردن، قسمت قدام مفصل آرنج و ناحیه کشاله ران، کاهش وزن، تب، تعریق و ضعف عمومی است.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *