هفت راه کلیدی برای پیشگیری از ابتلا به سرطان(Cancer prevention)

هفت راه کلیدی برای پیشگیری از ابتلا به سرطان(Cancer prevention)

۱٫ پرهیز ازسیگار کشیدن

مصرف هر نوع سیگار، فرد را در مسیر ابتلا به سرطان قرار می دهد. کشیدن سیگار انسان را مستعد ابتلا به انواع سرطان ها از جمله ریه، حفره دهان، حلق، حنجره، پانکراس، مثانه، دهانه رحم، کلیه و … می کند. شیوع سرطان یا کنسر ریه، حتی در افرادی که سیگار نمی کشند ولی در معرض دود سیگار قرار دارند بیشتر است. تصمیم به دوری و اجتناب از کشیدن سیگار از اقدامات بسیار مهم و کلیدی در پیشگیری از ابتلا به سرطان است.

۲٫ داشتن تغذیه ی بهداشتی

اگرچه خرید مواد خوراکی بهداشتی و استاندارد، ابتلای قطعی به سرطان را منتفی نمی کند ولی به صورت قابل توجه و چشم گیری سبب کاهش میزان ابتلا به آن می شود. خوردن میوه تازه و سبزیجات در رژیم غذایی روزانه موکدا توصیه می شود. از چاقی پیشگیری به عمل آورده و ازخوردن مواد قندی زیاد و چربی -به ویژه از نوع اشباع شده ی آن- پرهیز شود. اعتدال در مصرف مشروبات الکل اهمیت بیشتری داشته و در افرادی که مصرف طولانی مدت و زیاد الکل دارند، شانس ابتلا به کنسر های پستان، روده بزرگ، ریه، کلیه و کبد افزایش پیدا می کند. مصرف بیش از حد فراورده های گوشت قرمز افزایش میزان ابتلا به سرطان را در پی خواهد داشت.

بطور کلی مصرف میوجات، سبزیجات، گوشت سفید و ماهی، روغن های گیاهی مثل روغن زیتون و دانه های گیاهی نقش پیشگیرانه ی جدی از ابتلا به کنسرایفا می کند.

۳٫ داشتن وزن مناسب و فعالیت فیزیکی مطلوب

پرهیز از چاقی و رسیدن به وزن ایده آل و استاندارد نقش جدی در پیشگیری از ابتلا به سرطان های پستان، پروستات، ریه، روده بزرگ و کلیه ایفا می کند. فعالیت فیزیکی مناسب نیز به پیشگیری از ایجاد کنسر پستان و روده بزرگ کمک می کند. فعالیت فیزیکی موثر، ورزش هوازی متوسط به مدت ۱۵۰ دقیقه در هفته و یا ورزش هوازی شدید به مدت ۷۵ دقیقه در هفته تعریف شده است. بطور کلی توصیه شده حداقل ۳۰ دقیقه در روز فعالیت فیزیکی انجام شود.

۴٫ پرهیز از قرار گرفتن در معرض مستقیم تابش آفتاب

کنسر پوست یکی از سرطان های شایع بوده و به میزان زیادی قابل پیشگیری است. توصیه می شود از قرار گرفتن در معرض آفتاب بین ساعات ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر اجتناب شود. اگر مجبور به بیرون رفتن باشید، از عینک آفتابی و کلاه لبه دار استفاده شود. داشتن پوشش و لباس مناسب برای پیشگیری از تابش مستقیم آفتاب لازم است. کرم ضد آفتاب برای حفاظت از پوست مورد استفاده قرار گیرد. از گرفتن حمام آفتاب به صورت طبیعی و یا مصنوعی (مانند سولاریوم) پرهیز شود.

۵٫ انجام واکسیناسیون

واکسیناسیون بر علیه ویروس هایی که پیش زمینه ی ابتلا به سرطان هستند، توصیه می شود. واکسیناسیون بر علیه هپاتیت B در افرادی که مبتلا به بیماری های مقاربتی هستند و یا روابط جنسی کنترل نشده دارند، معتادان تزریقی و افرادی با رفتارهای پرخطر و همچنین پرسنل بهداشتی درمانی که به صورت معمول در معرض ترشحات و خون آلوده هستند، ضرورت دارد.

واکسیناسیون بر علیه ویروس پاپیلومای انسانی(HPV) در دختران و پسران حدود ۱۱ تا ۱۲ ساله و همچنین افراد زیر ۲۶ سال که قبلا واکسینه نشده اند، توصیه می شود. این ویروس از طریق جنسی منتقل شده و باعث ابتلا به سرطان های دستگاه تناسلی و دهانه رحم و گاهی سرطان سلول های سنگ فرشی سرو گردن می شود.

۶٫ اجتناب از رفتار های پر خطر

پرهیز از روابط جنسی کنترل نشده و استفاده از کاندوم اقدامی مفید و موثر است. داشتن شرکای جنسی متعدد احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی از جمله ایدز و هپاتیت را بالاتر می برد. در بیماران ایدزی شانس ابتلا به سرطان کبد، ریه و مقعد افزایش پیدا می کند. ویروس پاپیلومای انسانی شانس ابتلا به سرطان دهانه رحم، دستگاه تناسلی و حلق را افزایش می دهد.

استفاده از سرنگ مشترک باعث افزایش شیوع عفونت های ایدز، هپاتیت Bو هپاتیت C می شود. این عفونت ها شانس ابتلا به سرطان کبد را افزایش می دهند.

۷٫ انجام غربالگری سرطان

مراقبت و معاینه توسط خود شخص و غربالگری توسط پزشک معالج نقش تعیین کننده ای در پیشگیری و تشخیص زودرس سرطان ایفا می کند. بطور مثال روش فوق باعث تشخیص زودرس سرطان هایی مثل پوست، روده بزرگ، سرطان دهانه رحم و پستان می شود. غربالگری توسط پزشک معالج برنامه ریزی می شود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *