همانژیوم یا تومور خوش خیم عروقی در کودکان ( Hemangiomas )

همانژیوم یا تومور خوش خیم عروقی در کودکان ( Hemangiomas )

یک تومور به صورت کلافه عروقی است که روی پوست و یا زیر پوست در شیرخواران دیده می‌شود. اگر همانژیوما از بدو تولد وجود داشته باشد، مادرزادی نامیده می‌شود. اگر بعد از دوره نوزادی دیده شود، آن را همانژیوم شیرخوارگی می‌نامند. این تومور بتدریج رشد می‌کند و تغییر شکل پیدا می‌یابد. همانژیوما تومور سرطانی نبوده و بافت های اطراف را گرفتار نمی‌کند.
علائم:
همانژیوم به دو فرم برجستگی پوستی به رنگ توت فرنگی و برجستگی زیر پوستی با سایه‌ی رنگی تظاهر می‌کند. طی چند ماه اول، همانژیوم بزرگ می‌شود. متناسب با محل آن، خونریزی‌، عفونت، اختلال دید و مشکلات تنفسی از عوارض آن است. علت بروز و ظهور آن معلوم نیست. در بعضی خانواده‌ها بیشتر دیده می‌شود؛ ولی ژنی منتسب به آن، تا به حال کشف نشده است. همانژیوم در نوزادان پره مچور، نوزادان با وزن تولد کم و چند قلویی بیشتر دیده می‌شود. در مواردی همانژیوم متعدد است و کلیه، کبد، ریه و مغز هم در تعدادی از کودکان مبتلا، ممکن است درگیر شود. همانژیوم معمولا بدون درمان و با افزایش سن کودک بهبود پیدا می‌کند ‌‌‌. اغلب موارد تا ۱۰ سالگی خوب می‌شود. در موارد زیر شیرخوار مبتلا به همانژیوم نیاز به دخالت درمانی دارد:
اختلال در دید و حرکت چشم، اختلال در جریان هوا از بینی و دهان، خونریزی مکرر یا خونریزی فراوان برای بار اول، زخم شدن آن و مواردی که عبور و توقف جریان خون به قدری زیاد باشد که باعث اختلال عملکرد قلب شود. درمان آن شامل تجویز دارو به صورت خوراکی یا وریدی، جراحی، آمبولیزاسیون و لیزر است.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *