هماچوری یا وجود خون در ادرار کودکان(Hematuria)

هماچوری یا وجود خون در ادرار کودکان(Hematuria)

وجود خون در ادرار کودکان را هماچوری می نامند. هماچوری خیلی شایع است و در اغلب موارد خطرناک نیست.
تولید ادرار یکی از راههای خلاصی بدن از مواد زاید است. این اتفاق با برداشتن مایع اضافه از کلیه ها و مواد زاید از خون شروع شده و با تبدیل آن به ادرار تکمیل می‌گردد. ادرار تولید شده از کلیه ها به حالب ها ریخته و سپس داخل مثانه تخلیه می شود. ادرار در مثانه انبار شده و در زمان مقتضی از طریق پیشابراه خالی می شود. اگر سلولهای خونی در هر کجای مسیر ادراری وارد این دستگاه شود، سبب هماچوری می گردد.
دو نوع هماچوری داریم: میکروسکوپی و ماکروسکوپی. در نوع میکروسکوپی مشاهده خون در ادرار با چشم غیر مسلح امکان پذیر نیست و بیمار با آزمایش آنالیز ادراری متوجه هماچوری خود می شود. در اغلب موارد هماچوری میکروسکوپی بدون هیچ عارضه و خطری، خود به خود خوب می شود.
در نوع ماکروسکوپی میزان خونریزی به قدری است که مشاهده آن با چشم غیر مسلح مقدور است. ادرار به رنگ قرمز یا رنگ چایی دیده می شود. این نوع هماچوری هم معمولا به صورت خودبه‌خود خوب می شود، ولی در بعضی موارد ممکن است علت آن یک بیماری جدی باشد که دخالت پزشک برای درمان آن را ضروری می نماید.
یک فرد به علل مختلف می تواند دچار هماچوری شود. از جمله می توان عفونت مثانه و کلیه، سنگ کلیه، بالا بودن سطح کلسیم و سایر املاح در ادرار، اختلال تکاملی دستگاه ادراری، پریود شدن، رسیدن آسیب به کلیه و دستگاه ادراری، مصرف دارو خصوصا داروهای مسکن و ورزش شدید را نام برد.
گاهی هماچوری در شیر خواران می تواند به علت کانسر کلیه یا مثانه و اختلالات انعقادی باشد.
در مواردی هم علت تغییر رنگ ادرار، خوردن مواد غذایی رنگی مثل چغندرقند و تمشک و همچنین مصرف بعضی از داروها می باشد.
در صورتیکه والدین با وجود خون در ادرار کودکشان مواجه شوند، اضطراب نداشته و لازم است برای بررسی علت آن به پزشک مراجعه کنند. دکتر شرح حال و معاینه فیزیکی دقیقی از کودک به عمل می‌آورد، آزمایش ادرار درخواست می کند و اگر در جواب آن وجود خون گزارش نشود، چند هفته بعد مجدداً درخواست آنالیز ادراری را تکرار می نماید. هماچوری که فقط یکبار دیده شود نیاز به بررسی های جامع و تکمیلی ندارد. اگر کودک دچار هماچوری میکروسکوپی بدون درد و تب و بدون دفع پروتئین در ادرار باشد، نیازی به اقدام عاجل ندارد، ولی لازم است مجددا بعد از چند ماه آزمایش ادرار برای بیمار انجام شود.
اگر سابقه آسیب کلیوی اخیر را داشته باشد و یا جواب آزمایشات یافته جدی نشان دهد، بررسی‌های کامل تر از جمله کشت ادرار، سونوگرافی، ام آر آی و سی تی اسکن نیز توصیه می شود. عدم بهبود هماچوری مطلق بعد از چند ماه، هماچوری همراه با دفع پروتئین و هماچوری همراه با فشار خون نیاز به ارجاع به متخصص دارد.
تست های تکمیلی شامل آزمایشات بررسی عملکرد کلیه، تست ادراری برای اندازه‌گیری کراتینین، کلسیم و پروتئین ادرار، سونوگرافی کلیه، بیوپسی کلیه و سیستوسکوپی است.
در اغلب موارد هماچوری که فقط یک بار دیده شده، نیازمند هیچ اقدامی نیست. کودکانی که بیش از یک بار هماچوری دارند ولی در بررسی‌های انجام شده هیچ مشکلی ندارند، بهتر است چند ماه بعد ویزیت شوند، سپس برای اطمینان، سالانه توسط پزشک معالج معاینه و بررسی گردند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *