هیدرویورترونفروزیس یا ورم کلیه ها و مجاری ادراری در کودکان(HYDRONEPHROSIS)

هیدرویورترونفروزیس یا ورم کلیه ها و مجاری ادراری در کودکان(HYDRONEPHROSIS)

هیدرویورترونفروزیس چیست؟

تجمع بیش از حد ادرار در کلیه وسیستم جمع کننده کلیه را هیدرونفروز می نامند. هیدرونفروز علل متعددی دارد. گاهی خطرناک بوده و با کاهش عملکرد و فانکشن کلیه ها همراه است ولی در بیشتر موارد وجود هیدرونفروز برای کودک خطرناک نیست. هیدرونفروز می تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد و در بیش از ۵۰ در صد موارد خود به خود از بین رفته و تهدیدی برای کودک محسوب نمی شود.

علل هیدرونفروز کدامند؟

هیدرونفروز به علت انسداد قسمتی ازمجاری ادراری، یا رفلاکس و برگشت ادراری ایجاد می شود. البته گاهی به علت اختلال تکاملی در تشکیل کلیه ها به وجود می آید. علل ژنتیکی را هم در ایجاد هیدرونفروز موثر دانسته اند. بطور کلی علل هیدرونفروز را به سه گروه اصلی تقسیم می کنند:

رفلاکس ادرار از مثانه به کلیه (VUR): رفلاکس یا برگشت ادرار از مثانه به سمت کلیه ها باعث هیدرونفروز یا ورم کلیه ها می شود.
انسداد Obstruction)): انسداد مجاری ادراری در چهار نقطه ایجاد می شود: محل اتصال لگنچه به حالب (UPJ)، محل اتصال حالب به مثانه (VUJ)، تنگی و انسداد در پیشابراه یا مجرایی که ادرار را از مثانه خالی می کند(PUV) که این مورد فقط در پسر بچه ها دیده می شود و نهایتا اتصال غیر طبیعی حالب به مثانه که شامل اتصال نابجای حالب به مثانه و یورتروسل است.
هیدرونفروز ایدیوپاتیک (ناشناخته) که معمولا به طور خود به خود، قبل و یا بعد از تولد بهبود پیدا می کند.
علائم هیدرونفروز چیست؟

علائم بالینی درنوزادان و شیرخوران مبتلا به هیدرونفروز، کم بوده و یا اصلا وجود ندارد. در کودکان بزرگتر درد شکم و وجود خون در ادرار می تواند از علائم هیدرونفروز باشد. وجود عفونت ادراری از دیگر علائم هیدرونفروز در کودکان بزرگتر است. علائم عفونت ادراری شامل احساس نیاز مداوم به ادرار کردن، درد قسمت تحتانی شکم به هنگام ادرار کردن، وجود ادرار تیره و خونی، درد پشت و پهلو، تب و استفراغ است.

هیدرونفروز چگونه تشخیص داده می شود؟

هیدرونفروز جنینی بوسیله انجام سونوگرافی روتین در سه ماهه دوم بارداری قابل تشخیص است. بعد از تولد جهت بررسی علل هیدرونفروز، اقدامات تکمیلی شامل آزمایشات، سونوگرافی، رادیولوژی و ایزوتوپ اسکن کلیه، انجام می شود.

هیدرونفروز چگونه درمان می شود؟

در موارد خفیف ومتوسط هیدرونفروز جنینی، برای پیگیری پیشرفت یا بهبود آن، انجام سونوگرافی دوره ای و منظم قبل و بعد از تولد توصیه می شود. در مواردی که احتمال عفونت دستگاه ادراری بالاست، تجویز آنتی بیوتیک با هدف پیشگیری توصیه می گردد. دخالت جراحی درموارد هیدرونفروز شدید و خطرساز کمک کننده است. درمان جراحی جنینی در موارد بسیار خطرناک به منظور گذاشتن کاتتر در مثانه اندیکاسیون دارد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *