پرولاپس رکتوم یا بیرون زدگی روده بزرگ در کودکان(Rectal Prolapse in Children)

پرولاپس رکتوم یا بیرون زدگی روده بزرگ در کودکان(Rectal Prolapse in Children)

پرولاپس یا افتادگی رکتوم به خروج قسمتی از روده بزرگ از مقعد گفته می‌شود. رکتوم قسمت انتهایی روده بزرگ است. در این بیماری معمولا هنگام دفع مدفوع و با زور زدن کودک، قسمت انتهایی راست روده دچار افتادگی و بیرون زدگی می‌شود. پرولاپس رکتوم در کودکان یک تا پنج سال شیوع بیشتری دارد. علت اصلی آن ناشناخته است. 

چه عواملی خطر بروز پرولاپس رکتوم را بالا می‌برد؟

معمولا عفونت‌های روده‌ای باکتریایی و یا انگلی، شیوع آن را افزایش می‌دهند. در یبوست مزمن نیز به علت زور زدن و افزایش فشار داخل شکم، خطر ابتلا به پرولاپس رکتوم افزایش می‌یابد. همچنین در سوء تغذیه به علت ضعف بافت های اطراف رکتوم، شانس ایجاد پرولاپس بیشتر می‌شود. اسهال هم سبب افزایش شیوع افتادگی رکتوم می‌گردد. این بیماری در مبتلایان به سیستیک فیبروزیس و السراتیو کولایتیس نیز بیشتر دیده می‌شود.

علایم پرولاپس رکتوم چیست؟

درد، خونریزی و دیده شدن مخاط صورتی رکتوم همراه با بیرون زدگی از علایم آن است. گاهی لباس زیر کودک مبتلا، آغشته به ترشحات خونابه‌ای می‌شود. 

تشخیص پرولاپس رکتوم چگونه است؟

مشاهده‌ی مخاط و قسمت داخلی رکتوم که هنگام دفع بیرون می‌زند، ارزش تشخیصی دارد. در پرولاپس، انتهای روده بزرگ از دور تا دور مقعد بیرون می‌زند؛ ولی پولیپ رکتوم از یک سمت مقعد بیرون می‌آید. انجام تست عرق، سونوگرافی، سی تی اسکن و آزمایش مدفوع از اقدامات تشخیصی برای تعیین علت زمینه‌ای آن است.

افتادگی رکتوم چگونه درمان می‌شود؟

درمان آن شامل تجویز داروهای آنتی‌بیوتیک و ضد انگل در صورت لزوم و همچنین استفاده از ملین‌ها و نرم‌کننده‌های مدفوع است. از تزریق مواد اسکلروزان و جراحی هم در موارد مقاوم، استفاده می‌شود.

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *