پیشگیری از سرطان پستان(Breast Cancer)

پیشگیری از سرطان پستان(Breast Cancer)

۱) از چاقی اجتناب کنید

چاقی ریسک سرطان پستان را بعد از یائسگی افزایش می دهد و این سنین درست همزمان با افزایش شیوع سرطان پستان است. لذا اضافه شدن وزن خطر داشته و BMI زیر ۲۵ برای افراد مناسب است.

۲) تغذیه بهداشتی داشته باشید

از خوردن مایعات حاوی شکر خودداری کرده وخوردن مواد غذایی با کربوهیدرات اندک وچربی کم در اولویت باشد. خوردن فراوان میوه جات و سبزی ها توصیه می شود. مصرف گوشت مرغ و ماهی مناسب بوده ولی از خوردن گوشت قرمز اجتناب کرده یا به میزان کمتر تناول شود. استفاده از دانه ها و روغن های گیاهی توصیه شده است .

۳) از لحاظ فیزیکی فعال باشید

فعالیت فیزیکی متوسط روزانه به مدت ۳۰ دقیقه و ۵ روز در هفته، کمک کننده بوده و حدود ۱۰ تا ۳۰ درصد، شانس ایجاد سرطان پستان را کم می کند. این فعالیت روزانه، در سنین بالا که خطر ابتلا به سرطان بیشتر می شود، موثرتر است.

۴) از نوشیدن الکل اجتناب شود

اجتناب از نوشیدن مشروبات الکلی، خطر ابتلا به سرطان پستان را کم می کند. حداکثر مصرف مجاز می تواند روزانه یک گیلاس باشد.

۵) سیگار نکشید

استفاده ی طولانی مدت از سیگار در خانم ها، ریسک ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد.

۶) مادران به نوزادان خود شیر دهند

مادرانی که بچه دار شده و حداقل به مدت ۱ سال به فرزندان خود شیر می دهند، اثر پیشگیرانه نسبت به سرطان پستان ایجاد می کنند.

) غربالگری برای کشف زودرس سرطان پستان انجام ش۷ود

اگر کسی در معرض خطر بالا برای ابتلا به کانسر پستان باشد، به عنوان مثال داشتن ژن BRCA، سابقه ی فامیلی قوی و یا سابقه ی وجود ضایعات خوش خیم در پستان، لازم است تاریخچه ی بالینی خود را با پزشک در میان گذارد تا برنامه غربالگری روی او اجرا شود. ضمنا کسانی که در سن زیر ۱۲ سال پریود شده و بالای ۵۵ سالگی یائسه شوند، اندکی بیشتر از دیگران در معرض ابتلا هستند.

در بعضی از زنان، انجام ام آر آی و سونو گرافی اطلاعات با ارزشی برای کشف بیماری نهفته می دهد.

در ارتباط با مصرف داروهای مهار کننده ی استروژن مثل تاموکسیفن، لازم است با پزشک متخصص مشورت شود. برداشتن دو طرفه ی پستان در زنانی که ریسک بسیار بالا یی برای ابتلا به این بیماری دارند، ۹۰ در صد شانس ابتلا را کاهش می دهد. همچنین برداشتن دو طرفه ی تخمدان، باعث کم شدن میزان شیوع سرطان پستان در ۵۰ در صد موارد می شود.

۸) در معرض اشعه و آلودگی هوا قرار نگیرید

متدها و روش های تصویر برداری که با ساطع کردن اشعه انجام می شوند، مثل CT اسکن، می توانند زنان را مستعد سرطان پستان نمایند. بنابراین لازم است حتی المقدور از انجام این روش ها خودداری شود. آلودگی هوا نیز به عنوان یک عامل مستعد کننده ذکر شده است.

۹) هورمون درمانی را با دوز محدود و زمان کم انجام دهید

درمان هورمونی برای مدت بیش از ۳ تا ۴ سال، به عنوان عامل خطر برای ایجاد سرطان پستان ذکر شده است.اگر کسی برای رفع علائم دوره یائسگی از هورمون استفاده می کند، حتما باید تحت نظر پزشک متخصص این کار را انجام دهد.

البته مطالعات اخیر نشان داده که مصرف قرص های پیشگیری از بارداری سبب افزایش ریسک ابتلا به سرطان پستان نمی شود. لازم به ذکر است که اگر مدت ۱۰ سال یا بیشتر از مصرف آنها گذشته و از ده سال پیش مصرف قرص های مذکورقطع شده باشد، شانس ابتلا با زنانی که از این قرص ها استفاده نکرده اند، یکسان می گردد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *