بی اختیاری مدفوعی در کودکان (Encopresis)

بی اختیاری مدفوعی در کودکان (Encopresis)

دفع بی اختیار و مکرر مدفوع و کثیف شدن لباس زیر در کودکان Encopresis نامیده می‌شود. به طور تیپیک در کودکانی که ناحیه رکتوم و سیگموئید آنها حاوی مدفوع متراکم و سفت است، دیده می‌شود. در این کودکان مدفوع شل از کنار مدفوع سفت سرریز شده و سبب آغشته شدن لباس زیر به مدفوع می‌شود. همچنین تجمع مدفوع باعث اتساع شدید روده و اختلال حرکتی آن می‌گردد.
اغلب بعد از یبوست طولانی به وجود می‌آید؛ ولی در برخی موارد علت آن را موضوعات عاطفی و هیجانی می‌دانند. بی اختیاری مدفوعی برای والدین خسته کننده و ناراحت کننده است و برای کودک مایه‌ی خجالت می‌شود.
علائم انکوپرزیس:
لیک یا نشت مدفوع و مایع بر روی لباس زیر
یبوست همراه با مدفوع سفت و خشک
دفع مدفوع شبیه کلوخ با حجم بسیار بزرگ
امتناع از مدفوع کردن
طولانی بودن فاصله بین دو مرتبه اجابت مزاج
درد شکم
بی اشتهایی
شب ادراری و بی اختیاری ادراری در طول روز
بروز عفونت‌های ادراری مکرر به ویژه در دختران
علل بی اختیاری مدفوعی ( Encopresis) چیست؟
علل مختلفی برای انکوپرزیس بیان شده است؛ ولی مهمترین علت آن را یبوست و مسائل عاطفی بیان می‌کنند. کودکان مبتلا به یبوست، به علت خشکی و سفتی مدفوع و درد شدید موقع دفع، از این کار امتناع می‌کنند که این خود باعث تشدید بیماری میشود. وقتی انباشت مدفوع در کادر کولون و رکتوم ایجاد می‌شود، روده به شدت اتساع پیدا کرده و دچار اختلال حرکتی می‌گردد. سپس از کنار مدفوع سفت و خشک، مدفوع نرم رد شده و به دلیل سرریز شدن باعث کثیفی لباس زیر می‌شود.
علل یبوست چیست؟
پرهیز از عمل دفع به علت درد یا ترس
امتناع از رفتن به توالت به دلیل بازی و یا فعالیت خوشایند
دریافت رژیم غذایی با فیبر کمتر
مصرف کم مایعات
نوشیدن زیاد شیر گاو
موضوعات عاطفی و هیجانی از قبیل سختی آموزش دستشویی رفتن، رفتن به مهد کودک یا مدرسه، تغییر محل زندگی، تغییرات در رژیم غذایی و طلاق والدین
عوامل خطرساز که فرد را مستعد بیماری انکوپرزیس میکند، شامل اتیسم، افسردگی، اضطراب و بیش فعالی است.
عوارض انکوپرزیس یا بی‌اختیاری مدفوعی:
کودک مبتلا به بی اختیاری مدفوعی احساسات منفی متنوعی را تجربه می‌کند. از جمله‌ی آنها می‌توان شرمندگی، احساس گناه، افسردگی، اضطراب، ناامیدی و کاهش اعتماد به نفس را نام برد. والدین باید از تنبیه کردن این کودکان به شدت پرهیز نمایند و مراقب تمسخر و تحقیر آنها توسط دوستان و فامیل باشند.
مهمترین فاکتورهای پیشگیری کننده شامل اجتناب از یبوست، یادگیری تکنیک‌های موثر دستشویی رفتن و درمان سریع و زودرس بی‌اختیاری مدفوعی است.
تشخیص بوسیله اخذ دقیق شرح حال، معاینه فیزیکی ، توش رکتال و عکس ساده شکم داده می‌شود.
درمان شامل تخلیه کامل کولون و رکتوم است. برای تمیز کردن کامل از ملین های خوراکی، شیاف و انما یا شستشوی رکتوم از پایین استفاده می‌شود. بعد از تخلیه کامل کادر کولون، تشویق کودک برای دفع منظم روزانه کمک کننده است. نوشیدن مایعات و خوردن غذا و میوه های پر فیبر نیز توصیه می‌گردد. بعد از منظم شدن عادت دفع، بتدریج ملین‌ها قطع می‌شود. زمان دفع مدفوع در طی روز هم باید منظم باشد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *