رفلاکس ادراری یا برگشت ادرار VUReflux

ادرار بعد از تولید در کلیه‌ها، از مسیر لگنچه و حالب جریان پیداکرده و به مثانه ریخته می‌شودحرکت بر عکس و برگشت ادرار از طریق مثانه به حالب و لگنچه و نهایتاً کلیه را رفلاکس ادراری می‌نامند.
این اتفاق در یک کلیه و یا هردو کلیه می‌تواند رخ دهد  و اگر نارسایی دریچه‌ای درمحل اتصال حالب به مثانه وجود داشته باشد حرکت معکوس ادرار از مثانه به سمت کلیه‌ها اتفاق می‌افتدحرکت رو به بالای باکتری‌ها از مثانه به کلیه‌ها امکان عفونت در کلیه‌ها را افزایش داده و می تواند منجر به آسیب بافت کلیه شود.

علت رفلاکس ادراری چیست؟

علت این بیماری نقص مادرزادی در محل اتصال حالب به مثانه است. البته در بعضی از کودکان علت آن وجود اختلال و بی‌نظمی در تخلیه ادرار است. زمینه ارثی نیز در ایجاد رفلاکس ادراری اهمیت دارد . خواهر و برادر کودک مبتلابه این بیماری باید ازلحاظ ابتلا به رفلاکس ادراری بررسی شود زیرا احتمال درگیر شدن آنها دراین موارد 30 در صد است.

آیا عفونت ادراری با رفلاکس ارتباط دارد؟
رفلاکس ادراری اغلب به دنبال عفونت ادراری کشف می‌شود. عفونت ادراری به عفونت دستگاه کلیه و مجاری ادراری گفته می‌شود که می‌تواند مثانه، کلیه و یا هردو را گرفتار کند به طوریکه مطابق آمار 30 در صد از کودکان مبتلابه عفونت ادراری بیماری رفلاکس ادراری دارند.

علائم عفونت ادارای شامل تب، درد شکم، درد پهلو، دفع دردناک و مکرر ادرار، ادرار بدبو، سوزش ادرار و مواردی بی‌اختیاری ادراری است. مواردی در شیرخواران کم سن تر علائم عمومی‌تر بوده و شامل استفراغ، اسهال، بهانه‌گیری و عدم وزن گیری است.

رفلاکس ادراری چگونه تشخیص داده می‌شود؟
رفلاکس ادراری قبل از تولد نوزاد و از دوره جنینی قابل‌کشف است و در  اغلب کودکان بین سنین 2 تا 3 سالگی تشخیص داده می‌شوند.
رفلاکس ادراری به‌وسیله گرفتن عکس رادیولوژی به نام VCUG  تشخیص داده می‌شود که گرفتن این عکس حدود 20 دقیقه طول می‌کشد.

رفلاکس ادراری چگونه درجه‌بندی می‌شود؟
تعیین درجه و میزان رفلاکس ادراری برای برنامه‌ریزی دخالت درمانی، لازم و ضروری است.

رفلاکس ادراری به 5 درجه تقسیم می‌شود:
درجه‌یک: برگشت ادرار فقط به حالب
درجه‌دو: برگشت ادرار به حالب و لگنچه
درجه سه: برگشت ادرار به حالب و لگنچه با اتساع خفیف
درجه چهار: برگشت ادرار به حالب و لگنچه با اتساع متوسط
درجه پنج: برگشت ادرار به حالب و لگنچه با اتساع شدید

اخذ شرح‌حال، معاینه فیزیکی، بررسی‌های آزمایشگاهی، رادیولوژیک و اسکن رادیو ایزوتوپ در تعیین میزان خطر و آسیب کلیه نقش به سزایی دارند.
همچنین در کودکان مبتلا به اختلال حرکتی مثانه، توأم با رفلاکس ادراری شانس عفونت افزایش پیداکرده و در نتیجه احتمال آسیب به کلیه‌ها هم بیشتر خواهد بود.

چگونه رفلاکس درمان می‌شود؟
بیماری رفلاکس اداری با بزرگ‌ تر شدن کودک معمولاً بهبود پیدا می‌کند ولی هدف از درمان طبی در سنین پایین پیشگیری ازعفونت ادراری و آسیب به کلیه است و لذا برای درمان طبی و غیر جراحی از روش هایی مانند تجویز آنتی‌بیوتیک با دوز پیشگیرانه، تشویق کودک برای تخلیه منظم ادرار، پیشگیری از یبوست در کودک و در صورت لزوم استفاده از دارو در بیماران مبتلابه اختلال حرکتی مثانه استفاده شود.
همچنین ویزیت دوره‌ای و بررسی‌های آزمایشگاهی و رادیولوژیک برای تعیین پیشرفت درمان لازم است.

درمان جراحی به‌منظور درمان قطعی رفلاکس و برای پیشگیری از آسیب کلیه انجام می‌شود و این درمان می‌تواند به روش باز و یا آندوسکوپیک صورت گیرد.

 

 

اشتراک
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین Most Voted
بازخورد داخلی
مشاهده تمامی نظرات
ندا
ندا
10 ماه‌ها قبل

با سلام و تشکر، برگشت ادرار در خیلی از کودکان آشنا دیده می‌شود. مطالب خیلی خوبی نوشته‌اید که برایمان بسیار قابل استفاده است.

مینا حیدری
مینا حیدری
6 ماه‌ها قبل

سلام اقای دکتر ممنون از مطالب مفیدتون دختر من یک و نیم سالشه حدود ۴ ماه پیش تشنج خفیفی کرد که پس از مراجعه به پزشک ازمایشهای مختلفی براش نوشتن و در اخر دکتر کریمزاده مشکوک به بیماری ژنتیک میتوکوندریال شدن و فعلا انواع مکمل و داروی ضد تشنج مصرف میکنه تا جواب قطعی ازمایش ژنتیکش بیاد مشکلی که حدود یک هفته س براش ایجاد سده اینکه به سختی و تقریبا هر ۲۰ ساعت فقط یکبار ادرار میکنه و دفع مدفوع ممکنه به ۶ روز هم بکشه ازمایش کشت ادرار و یکسری ازمایشهای دیگه برا این مشکل دادیم و منتظر جواب هستیم به نظر شما این مشکل میتونه موقت باشه با وضعیتی که دخترم داره خیلی نگرانشم میشه لطفا به راهنمایی کنین

2
0
فکر شما را دوست داریم ، لطفا نظر دهیدx
()
x