شقاق یا ترک یا فیشر

شقاق مقعد یک ترک در انتهای روده ی بزرگ است و علت آن نیز مربوط به آسیبی است که خروج مدفوع سفت و یا اسهال طولانی ایجاد می کند.
شقاق بیماری است که افراد زیادی را می تواند درگیر خود کند . درمان این بیماری با روش های مختلف امکان پذیر است که در این مطلب روش های درمانی و چگونگی تشخیص آن مورد بررسی قرار گرفته است. شقاق مقعد یک ترک در ناحیه ی آنودرم دیستال به خط دندانه ای در انتهای روده ی بزرگ است و علت آن نیزمربوط به آسیبی است که خروج مدفوع سفت و یا اسهال طولانی ایجاد می کند. چرخه ی درد، گرفتگی و ایسکمی ، سبب اختلال در ترمیم زخم شده و شقاق مزمن را به وجود می آورد.اغلب فیشرها درقسمت خلفی ایجاد شده، 10 تا 15 درصد موارد در قدام و کمتر از 1 درصد آن در جای دیگر مقعد ایجاد می گردد.
علائم و نشانه ها:
علامت مشخص این بیماری، درد و خونریزی زمان دفع مدفوع است. این درد هنگام اجابت مزاج ایجاد شده و تا چند ساعت ادامه دارد.
فیشر حاد یک پارگی سطحی درآنودرم است که معمولا با درمان دارویی و توصیه های تغذیه ای بهبود می یابد اما فیشر مزمن به صورت زخم با لبه های برجسته و فیبرهای سفید رنگ اسفنکتر داخلی آنال دیده می شود.شقاق مزمن معمولا نسبت به درمان طبی و دارویی مقاوم است. شقاق مزمن فقط با دخالت جراحی بهبود می یابد.
درمان شقاق چگونه انجام می شود؟
تمرکز درمان بر شکستن چرخه ی درد، اسپاسم و ایسکمی است که عامل ایجاد فیشر است. خط اول درمانی در این زمینه کم کردن تروما یا آسیب به آنال است که شامل تجویز مواد غذایی فیبردار مانند سبزیجات و میوه جات و استفاده از مایعات است. تجویز ملین ها و نشستن در لگن آب گرم نیز به رونددرمان کمک می کند.
تجویز ژل لیدوکائین 2 درصد به صورت موضعی برای کاهش درد و پماد نیترو گلیسرین به صورت موضعی باعث افزایش گردش خون در ناحیه آسیب دیده می شود ولی پماد نیترو گلیسرین غالبا باعث سردرد در بیمار می شود.
اشتراک
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین Most Voted
بازخورد داخلی
مشاهده تمامی نظرات
حسین
حسین
9 ماه‌ها قبل

سلام آقای دکتر غروبی. برای اطلاعات خوبی که می دهید بسیار متشکرم

1
0
فکر شما را دوست داریم ، لطفا نظر دهیدx
()
x