پرولپس رکتوم یا بیرون زدگی راست روده از مقعد هنگام دفع مدفوع در کودک

تزریق مواد اسکلروزان یا سفت کننده یکی از درمان های غیر تهاجمی و موثر و با ارزش در بهبود پرولپس رکتوم است. در صد موفقیت آن حدود 80 در صد است. اسکلروتراپی یا تزریق مواد اسکلروزان ارزان تر و غیرتهاجمی تر از جراحی است.

مواد اسکلروزان شامل سدیم هایپرتونیک، گلوگز هایپرتونیک، فنول و الکل اتیلیک است. تزریق مواد اسکلروزان به صورت طولی و زیر مخاطی در چهار ربع انجام می‌شود.  تزریق این مواد به زیر مخاط منجر به چسبندگی آن به لایه‌های زیرین و بهبود پرولپس رکتوم می شود. التهاب بعد از تزریق باعث فیبروز و چسبندگی مخاط به لایه‌های زیرمخاطی و عضلانی شده و سبب تثبیت رکتوم می شود. این اقدام درمانی تحت بی هوشی عمومی انجام می شود. بیمار سرپایی مراجعه کرده و بدون آمادگی روده تزریق صورت می گیرد. تحت بی هوشی عمومی و در پوزیشن لیتوتومی بیمار قرار می گیرد. سوزن شماره ی 20 اسپاینال را با استفاده از رکتوسکوپ و بالای خط دندانه ای وارد فضای زیر مخاطی و پری رکتال می کنیم. تزریق مواد اسکلروزان را دور تا دور این فضا همزمان با کشیدن سوزن به بیرون تا چند سانتی متر بالای خط دندانه‌ای انجام می دهیم. برای پیشگیری از نکروز، خونریزی و تنگی از تزریق به داخل مخاط اجتناب شود.

بعد از انجام تزریق، بیمار با تجویز مسکن و ملین از کلینیک یا بیمارستان مرخص می شود. عوارض احتمالی این اقدام شامل آسیب به اعصاب پیرامون، آسیب بافت های اطراف و اثرات کارسینوژنیک آن است. آبسه پری آنال، فیستول پری آنال و فیستول رکتوواژینال از دیگر عوارض نادر این اقدام درمانی است. تزریق فنول توصیه نمی شود.

کمترین عارضه را دفلاکس دارد. بعضی ها تزریق الکل را با توجه به ارزان و کم عارضه بودن توصیه می کنند. عده ای تزریق سالین 15در صد را به خاطر استعمال آسان آن، کم عارضه بودن و موثر بودن توصیه می کنند. به ندرت همکارانی از تزریق شیر گاو به عنوان ماده ی اسکلروزان استفاده کرده اند.

اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده تمامی نظرات
0
فکر شما را دوست داریم ، لطفا نظر دهیدx
()
x