هیدروسل

هیدروسل به تجمع مایع در اطراف بیضه گفته می‌شود. معمولا در نوزادان شایع‌تر است؛ ولی در شیر خواران و کودکان هم دیده می‌شود. در این ناهنجاری، کیسه‌ی اطراف بیضه با مایع پر می‌شود. هیدروسل به نظر جدی و دردناک می آید؛ ولی باید به والدین اطمینان داده شود که خطری فرزندشان را تهدید نمی‌کند. معمولا با بزرگ شدن شیرخوار به‌طور خودبه‌خود بهبود پیدا می‌کند. اگرچه ویزیت دوره‌ای برای تشخیص هیدروسل توسط پزشک معالج ضروری است.

جهت مشاوره پزشکی با ما تماس بگیرید

 

 

هیدروسل

علت هیدروسل چیست؟

بیضه‌ها در دوره جنینی داخل شکم تشکیل می‌شوند. آنها از طریق کانال اینگوینال یا کشاله ران نزول کرده و در داخل کیسه بیضه قرار می‌گیرند. همراه با بیضه‌ها، کیسه حاوی مایع وجود دارد که این مایع قبل از تولد نوزاد جذب می‌شود. در صورت عدم جذب آن، هیدروسل به وجود می‌آید.
هیدروسل به دو نوع غیرارتباطی و ارتباطی تقسیم می‌شود. در نوع اول ارتباط با شکم وجود ندارد؛ ولی در نوع دوم ارتباط با شکم از طریق یک راه باریک وجود دارد. شیوع هیدروسل در نوزادان نارس بیشتر است.

علائم هیدروسل در کودکان چیست؟

هیدروسل بدون علامت بوده و شیرخوار مبتلا به آن درد و ناراحتی ندارد. ولی برای تایید تشخیص و افتراق آن از بیماری های دیگر، ویزیت پزشک معالج ضرورت دارد. عفونت ، تومور و فتق اینگوینال تشخیص های افتراقی این بیماری هستند. هیدروسل ارتباطی با زور زدن، خندیدن و سرفه کردن تغییر سایز پیدا می‌کند. سایز هیدروسل غیر ارتباطی ثابت است.

هیدروسیل
تشخیص هیدروسل چگونه است؟

در مشاهده، کیسه‌ی بیضه سمت مبتلا متورم و بزرگ است. کیسه حاوی مایع است ولی دردناک نیست. با تاباندن نور به آن، مایع شفاف دور بیضه رویت می‌شود. انجام سونوگرافی به تشخیص هیدروسل کمک می‌کند.

درمان هیدروسل چیست؟

معمولا تا یک‌سالگی بطور خودبه‌خود خوب می‌شود. در صورت بزرگ شدن باید بررسی دقیق‌تر انجام شود. هیدروسل ارتباطی خودبه‌خود بهبود نمی‌یابد و انجام عمل جراحی برای درمان آن توصیه می‌شود. بهترین زمان عمل جراحی هیدروسل غیر ارتباطی، بین ۲۰ تا ۲۴ ماهگی است.
عمل جراحی تحت بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود. این عمل به صورت سرپایی بوده و معمولا در همان روز عمل، بیمار ترخیص می‌گردد. ۴۸ ساعت بعد، پانسمان بیمار را برمی‌دارند و دستور استحمام می‌دهند. یک هفته بعد از جراحی هم بخیه‌ها کشیده می‌شود.

جهت مشاوره پزشکی با ما تماس بگیرید

 

 

4 دیدگاه در “تشخیص هیدروسل (Hydrocele)

    1. سلام و عرض ادب، نه همیشه. فتق کشاله ران اگر گیر کند درد، استفراغ و حتی انسداد روده می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *